Juodasis turizmas: pavojingos ir sukeliančios šiurpą kelionės
Kelionės į kitas šalis gali būti įdomios, sukeliančios daug teigiamų emocijų, tačiau kai kurios gali būti pavojingos ir sukeliančios šiurpą. Tai yra juodasis turizmas. Su šia sąvoka yra susipažinę tikrai ne visi keliautojai, o jeigu ir tu pirmą kartą apie tai girdi – siūlau susipažinti su žemiau pateikta informacija, kurioje apibendrinu ką reiškia „juodasis turizmas“ ir kokių pavojų vengti.
Juodasis turizmas – tai tokia turizmo atšaka, kuomet turistai lanko ne populiariausias (kultūrines, istorines, pramogines ir kt.) vietas, o būtent tokias, kurios sukelia neigiamas emocijas. Tai vietos, kurios susietos su mirtimi ir blogomis emocijomis ar prisiminimais. Juodasis turizmas populiarėja tarp adrenalino mėgėjų, nes mat kai kurie juodojo turizmo objektai negali būti lankomi kaip lankytini objektai. Aišku, kai kur viskas yra tvarkingai – lankomasi su leidimais arba tų vietų lankymas yra neuždraustas vietos valdžios atstovų.
Legalus juodasis turizmas – tai tokių objektų lankymas, kuriems nebūtinas joks leidimas
Tai vietos, kurios mena senesnius laikus, pasižyminčius mirtimi. Dažniausiai tai istoriniai objektai, kuriuose buvo vykdomo masinės žudynės, tai gali būti masinės kapavietės ar paminklai tam tikriems asmenims. Prie legalių juodojo turizmo objektų priskiriamos tokios vietose kaip: Hirosima ir Nagasakis, genocido vietos, kapinės, Holokausto vietos, kalėjimai, požemiai ir t.t.
Nelegalus juodasis turizmas – objektai, kurie nėra skirti susipažinimui su faktais ir tokiose vietose žmonėms (išskyrus prižiūrėtojus) nėra leidžiama lankytis
Tokias paslaugas siūlo nelegalūs „gidai“, kurie padeda turistus įvesti į uždraustas vietoves taip, kad jų niekas nepastebėtų. Toks lankymasis neretai prilyginamas vandalizmui ar tiesiog vietovių išniekinimui. Pavyzdžiui, kai kurios masinės kapavietės yra aptvertos specialiomis tvoromis ir į tas kapavietes įleidžiami tik tie, kurie siekia žuvusiųjų pagerbimo. Tie asmenys, kurie bando patekti į tokias vietas tam, kad galėtų viską apžiūrėti ar fotografuoti – neįleidžiami.
Blogoji nelegalaus turizmo pusė yra ta, kad tokiems turistams gresia netgi kalėjimas, o ne tik baudos. Tam tikrų vietų išniekinimas gali būti laikomas sunkiu nusikaltimu. Dažniausiai tuo rizikuoja jaunesni žmonės, kurie pajėgia bėgti nuo teisėsaugos ar prižiūrėtojų. Pabrėžiu, kad tokio turizmo kaina įprastai yra gana didelė – gidai už kelis eurus tikrai nesivargins jūsų kažkur nuvesti. Taip pat pabrėžiu, kad tokiais atvejais, kuomet pakliūvate teisėsaugai, liekate vieni – jus ten atvedęs žmogus bandys visaip išsisukti nuo atsakomybės, būsite palikti vieni ir t.t.
Juodasis turizmas, kuris yra legalus, yra populiarus visame pasaulyje, tad aš asmeniškai patarčiau lankytis tik tuose objektuose, kuriuose įėjimas yra leidžiamas. Tai tiesiog objektai, kurie ir yra skirti turistiniais tikslais. Ten būsite supažindinami su svarbiausiais įvykiais. Jokiu būdu nerizikuokite lankytis tokiose vietose, kuriose galite prisidaryti bėdų – kitos šalys ypač akylai stebi tam tikras vietas ir itin rimtai žiūri į tvarkos pažeidimus.